מה ההבדל בין רמקולים למוניטורים אולפנים?

מה ההבדל בין רמקולים למוניטורים אולפנים?

נתחיל ממוניטורים, כמו רמקולים, מתחלקים לקטגוריות.

מוניטור אולפני – מיועד לטווח האזנה קרוב.
מוניטור ביתי – מיועד לחללים קטנים עד גדולים לטווח האזנה רחוק.

מוניטור אינו חייב להיות קטן. ישנם לא מעט מוניטורים שמיועדים למלא חלל האזנה גדול.
יחד עם זאת ישנם מיני מוניטורים שהם קטנים למדי, בעלי יחידות מידבס קטנות מאוד (4 עד 5 ורבע אינטש), השוכנים בתיבה קטנה.

מוניטורים מהסוג הזה נועדו למלא חללים קטנים כמו חדרי שינה, סלונים קטנים וכו..

היתרונות של מוניטורים הם רבים, במחיר שפוי ניתן להגיע לביצועים גבוהים יותר מאשר רמקול רצפה במחיר דומה. הסיבה לכך נובעת משימוש בתיבה קטנה, מחוזקת וחזקה שבזכות הממדים הצנועים מאפשרים באותו תקציב להשקיע בעץ איכותי יותר, חיזוקים רבים ואיכות הרכבה גבוהה יותר עם מינימום חיסכון באיכות היחידות והקרוס. יחד עם זאת, הם תמיד ירדו פחות נמוך ויתקשו להעביר תזמורת סימפונית או להקת רוק בקול רם. לעומת זאת, כן יצליחו לספק במה טובה יותר, איזון טונאלי נכון יותר ומיקרו דינמיות ופרטים ברמה גבוהה יותר.

במילים אחרות – רמקולים מעניקים צליל עמוק ורחב, לעומת המונטריים שהם למעשה רמקולים עם צליל מדויק ושטוח בהרבה , רמקולים מצריכים התאמה של טווח שמיעה ספציפי אולם המוניטורים שמספיקים צליל מדויק לכל טווח שמיעה.

אופי השימוש

רמקולים ישמשו אותכם לשימוש נפוץ יותר לדוגמא, בבתים, רכבים, אלומות אירועים, ובעצם בכל מקום שמעוניין להשמיע מוזיקה בעוצמה גבוהה.

לעומת זאת המונטריים מיועדים למקרים אחרים לדוגמא, הקלטה באולפן, הופעה חיה, עריכת אירוע, הנחיה באולם סגור או פתוח, שידור יו טיוב ועוד..

רמקולים – מה קובע את האיכות?

אנחנו מממליצים תמיד לקרוא את המפרט הטכני, המפרט הוא זה שקובע את איכות הרמקולים או המוניטורים והאם הם יתאימו למערכת הסאונד שלכם, בניגוד למה שרוב האנשים חושבים ההבדל בין רמקולים ומוניטורים, לא תמיד בא לידי ביטוי באיכות הכללית, שני המכשירים מסוגלים להגיע לאיכות מאוד גבוהה ומדויקת, מערכות ההגברה משתלבות נהדר עם שאר ציוד הסאונד, וישדרגו כל מערכת.

חשוב לדעת

לכל רמקול קיימת היענות מסוימת לתחום התדרים הספציפיים שלו, דבר שישנה לחלוטין את הסאונד שהם יכולים ומסוגלים להפיק, עם מדובר על מוניטור מקצועי מכשיר המסוגל להגיב בצורה שווה לכל תחום התדרים מה שיאפשר לכם להתאים כל קטע שאתם מעוניינים להפיק, מה שייתן לכם להפיק מוסיקה מאוזנת הרבה יותר (פשוט תשמע הרבה יותר טוב בכל סוגי הרמקולים)

לסיכום, ההבדל בין מוניטורים לרמקולים הוא הבדל משמעותי במיוחד, מוניטור יכול לספק סאונד מדויק הרבה יותר, אנחנו ממליצים כל אולפן חייב להכיל לפחות 2 מוניטורים על מנת שיוכל להבטיח תוצאות איכותיות ומדויקות, עוד קצת וסיימנו – ברמקולים טווח התדרים אינו ישר לאורך הספקרום, על מנת “לייפות” את הסאונד ולהדגיש תדרים שנעימים לאוזן.
במוניטור טווח התדרים אמור להיות כמה שיותר ישר ושטוח (flat) וכתוצאה מכך מדויק.

דילוג לתוכן