מיקרופון לאולפן: המדריך המלא לבחירת מיקרופון מקצועי להקלטה

מיקרופון לאולפן: המדריך המלא לבחירת מיקרופון מקצועי להקלטה

אני זוכר את המיקרופון הראשון שלי. זה היה מיקרופון דינמי חביב של sennheiser, שחיברתי אותו לטייפ ארבעה ערוצים של Fostex והקלטתי איתו הכל. אקוסטיות, שירות, מגברים… אלו היו שנות התשעים העליזות, מיקרופון קונדנסר עלה ערמות של כסף, למחשב שלי קראו Amstrad והיה לו מסך ירוק. אבל נדבקתי במחלה.

אני זוכר את גם את מיקרופון הקונדנסר הראשון שלי. בתחילת שנות ה-2000 קניתי מיקרופון B1 של Behringer, הקלטתי עליו לתוך קיובייס VST של אותה תקופה והייתי בשוק. אחרי שנים של הקלטות על מיקרופון דינמי הסאונד הפתוח והבהיר של הקונדנסר סינוור אותי לגמרי. גיליתי את אמריקה, או יותר נכון את סין. זה היה אחד המיקרופונים קונדנסרים הראשונים שיוצרו בסין ולכן המחיר היה פתאום בהשג יד. זו הייתה גם ההכרות הראשונה שלי עם מה שנקרא היום בכינוי הגנאי “סאונד סיני”. הכוונה היא למיקרופון קונדנסר עם סאונד בהיר, חריף וזול. אבל לא הכרתי שום קונדנסר אחר, וזה שהיה לי היה עולם ומלואו.

סאונדמנים ואנשים שמקליטים אוהבים מיקרופונים. כן נכון, ציוד באופן כללי זה משהו שעושה לנו את זה, אבל יש במיקרופון משהו פאלי קסום שלא תמצאו בפרהאמפ, במוניטורים ובציוד אולפני אחר. כשמישהו אחר קונה פורשה, אנחנו קונים נוימן. כשהחבר שלנו מוסיף כמה אינצ’ים לטלויזיה אנחנו מוסיפים איזה מיקרופון אצבע חדש ומגניב. במקום גג נפתח אנחנו מרימים ומורידים את הפופר. יש גם את אלה כמוני שיש להם חיבה מיוחדת לכל מיני מיקרופוני גרוטאה מ-Ebay. תענוג.

אבל די, מספיק להשתפך. יש לנו הרבה דברים חשובים לדבר עליהם. אנחנו צריכים לבחור מיקרופון חדש לאולפן

מתחילים לחפש מיקרופון לאולפן שלך!

בחירת מיקרופון לאולפן הקלטות ביתי זו משימה לא פשוטה. מיקרופון מקצועי הוא אחד המרכיבים החשובים בכל אולפן הקלטות, והוא הראשון בשרשרת ההקלטה באולפן (מיקרופון -> פראמפ -> כרטיס קול -> תוכנת הקלטה). איכות וסוג המיקרופון בו אתה משתמש יקבעו במידה רבה את האיכות והצבע של ההקלטה שלך. יש לקחת בחשבון שמיקרופונים הם כמו פלטת הצבעים של אמן ההקלטה, כאשר כל מיקרופון מביא צבע ואיכויות שונות, אשר יכולות לשנות באופן משמעותי את גוון ואופי הסאונד המוקלט של כלי נגינה זה או אחר.

בשלב ראשון סביר שתאלץ להסתפק במיקרופון מקצועי אחד או שניים שישמשו אותך לכל משימות ההקלטה שלך. כן, גם כאן כמו בהרבה דברים אחרים בחיים תאלץ להתפשר ולקנות מיקרופון ורסטילי ככל האפשר, כלומר מיקרופון שיאפשר לך הקלטה של מגוון רחב של כלי נגינה ושירה. אני ממליץ על מיקרופון דינמי ומיקרופון קונדנסר, אבל אפשר להסתפק גם באחד מהם. עוד על כך בהמשך. בינתיים בואו נדבר על סוגי מיקרופונים.

סוגים של מיקרופונים:

אז מה בדיוק עושה מיקרופון? מיקרופון ממיר אנרגיה אקוסטית לאנרגיה חשמלית, או במילים אחרות הופך גלי קול לסיגנל חשמלי אנלוגי אותו ניתן להגביר, להשמיע, וכמובן להקליט. מיקרופונים אולפניים שונים מבצעים את המשימה בדרכים שונות וכך יש לנו מספר סוגי מיקרופונים עיקריים שמשמשים באולפן הקלטות: מיקרופון דינמי, מיקרופון קונדנסר, ומיקרופון ריבון. לא ניכנס כאן לעומקם של הפרטים הטכניים בנוגע לאופן הפעולה של המנגנון של כל מיקרופון, אבל ננסה בהחלט לתאר את התכונות השונות והייחודיות שמביא איתו כל מיקרופון.

מיקרופון דינמי:

מיקרופון דינמי הוא סוס העבודה של עולם הסאונד וההקלטות. במיקרופון דינמי המנגנון אותו אמורים גלי הקול להזיז (על מנת להפוך למתח חשמלי) כבד יחסית, וכך מיקרופונים דינמיים הם מיקרופונים פחות רגישים, וטווח היענות התדרים שלהם קטן יותר משל סוגי מיקרופונים אחרים. מסיבה זו הם יהיו פחות שימושיים להקלטות עדינות ומלאות ניואנסים. מיקרופון דינמי עמיד בעוצמות סאונד גבוהות ועל כן יתאים להקלטת כלים עוצמתיים כגון מגברי גיטרות ובס, כלי נשיפה ממתכת, וכולי. כמו כן מיקרופון דינמי יכול לשמש לקבלת סאונד שירה מחוספס ולעיתים גם אינטימי יותר (שירה גברית בעיקר).

איזה מיקרופון דינמי אני צריך לאולפן? מיקרופונים דינמיים הם זולים יחסית, וגם הקלאסיקות שמשתמשים בהם בכל האלבומים שאתם מכירים, לא יגרמו לכם לפשוט את הרגל. מיקרופונים דינמיים קולטים רק את הסאונד שקרוב למיקרופון ועל כן האקוסטיקה של החדר באה פחות לידי ביטוי. סיבה נוספת למה כדאי שיהיה לכם מיקרופון דינמי אחד לפחות באולפן שלכם!

הכתבה באדיבות מגזין LFO