איך תבחר כרטיס קול מקצועי לאולפן שלך?

איך תבחר כרטיס קול מקצועי לאולפן שלך?

אחד המרכיבים החשובים ביותר לאולפן הקלטות ביתי או מסחרי הוא כרטיס קול מקצועי. קיים מבחר עצום של כרטיסי קול להקלטה אשר ביניהם מספר הבדלים מרכזיים:

  • אופן חיבור הכרטיס קול למחשב- ישנם כרטיסי קול חיצוניים בחיבור USB, כרטיס קול חיצוני בחיבור Firewire, כרטיס קולמקצועי פנימי.
  • מספר הכניסות והיציאות בכרטיס הקול
  • קיימים פיצ’רים שונים לכרטיסי הקול: פראמפ, ממשק מידי, יציאת אוזניות, קונטרולר עוצמה ועוד.
  • איכות הממירים

במאמר זה נעשה סדר בבלגן ונעזור לך לבחור את כרטיס הקול האולפני אשר יתאים לצרכים שלך בצורה הטובה ביותר

אז לפני שמתחילים – מה תפקידו של כרטיס קול?

כרטיס קול אחראי על:

  • עיבוד הסאונד שנכנס ויוצא אל ומן המחשב
  • המרת הסאונד מפורמט אנאלוגי לפורמט דיגיטלי (כניסות) ומפורמט דיגיטלי לסיגנל אנאלוגי (יציאות).

ככל שכרטיס הקול שתבחרו יהיה איכותי יותר, על תעלה איכות ההמרה והעיבוד בהתאם, והסאונד שאנו שומעים או מקליטים הופך צלול יותר ופחות מעוות.

האם אני צריך כרטיס קול מקצועי?

איך תבחר כרטיס קול מקצועי לאולפן שלך?כמעט כל מחשב מגיע עם כרטיס קול מובנה על גבי לוח האם שלו. לרוב, כרטיס קול זה אינו מתאים לצרכי עבודה אולפנית ויצירה מוסיקלית.

כרטיס קול On-Board יניב סאונד באיכות ירודה שעשויה להתאים למשתמש הממוצע שמעוניין לשחק במשחקי מחשב ולהקשיב פה ושם למוסיקה ב-youtube אך לא ליצירת מוסיקה ברמה מספקת.

כמו כן בכרטיס מסוג זה אין חיבורים מתאימים למיקרופונים מקצועיים, ואיכות ההקלטה תהיה ירודה. מי שמעוניין להתחיל וליצור מוסיקה כתחביב שולי בבלי להשקיע יותר מידי כסף ברכישת כרטיס קול, יכול להשתמש בשלב ראשון בכרטיס הקול המובנה, אם יוריד ויתקין את הדרייבר החינמי Asio4all שיעזור להתגבר על בעיית ה-Latency (השהייה) שנוצרת כאשר משתמשים ב-כרטיס קול מובנה.

השורה התחתונה: מי שרוצה ליצור מוסיקה באופן מקצועי צריך כרטיס קול מקצועי!

באיזה כרטיס קול מקצועי כדאי לי לבחור?

ההיצע של כרטיסי קול מקצועיים הוא רחב מאוד והוא רק גדל בשנים האחרונות, ולכן חשוב מאד שכל אחד יתאים את כרטיס הקול לצרכים שלו.

לפניכם מספר מאפיינים שכדאי לקחת בחשבון לפני שבוחרים כרטיס קול מקצועי ליצירת מוסיקה:

1. אופן החיבור של כרטיס הקול למחשב: כרטיס קול פנימי מול כרטיס קול חיצוני

לרוב, כרטיסי קול פנימיים זולים יותר, ובאופן כללי אינם נופלים באיכות הסאונד מכרטיסי קול חיצוניים, אך חשוב לציין כי הם נוחים פחות לעבודה אולפנית. במידה ומחשב האודיו שלכם הוא נייד, או במידה ואתם רוצים כרטיס קול שישמש אתכם גם בהופעות חיות אתם צריכים כרטיס קול חיצוני.

לכרטיס קול חיצוני 2 חיבורים:

  • USB – נוח יותר.
  • Firewire – נחשב כאיכותי יותר. אך חשוב לציין כי לא  בכל מחשב ישנו חיבור Firewire וגם אם ישנו אחד כזה, לצורך עבודת אודיו יש צורך בכרטיס Firewire איכותי- מומלץ כרטיס של חברת Texas Instruments. כרטיס קול עם מחובר Firewire בשילוב עם כרטיס Firewire לא איכותי יניב במקרים רבים תוצאות לא רצויות כמו רעשי לוואי, ניתוק תקשורת האודיו, קליקים, טיקים… הבנתם את הרעיון.

2. מספר הכניסות והיציאות מכרטיס הקול

נתון זה יקבע כמה כלים תוכל להקליט/לחבר למחשב בו זמנית. שתי יציאות הן הכרחיות לצורך חיבור לשני מוניטורים/רמקולים. כניסות ויציאות נוספות יאפשרו גמישות בחיבור אפקטים חיצוניים וסינטיסייזרים למחשב.

ליוצרי מוסיקה אלקטרונית, או ליוצרים אשר לא מתכוונים להקליט יותר משני כלים בו זמנית יספיק בדרך כלל כרטיס קול מקצועי סטנדרטי עם שתי כניסות ושתי יציאות. מי שמתכוון להתמקד בהקלטות לייב של כמה כלים במקביל יזדקק ל-כרטיס קול עם יותר כניסות.

3. ממירים ואיכות ההמרה

הרכיב החשוב ביותר ב-כרטיס קול. על כל כניסה או יציאה של הכרטיס יושב ממיר
אשר אחראי על המרת סיגנל אנאלוגי בדיגיטלי ולהפך.

ממירי A/D הם ממירי כניסה שממירים סיגנל אנאלוגי לסיגנל דיגיטלי (שבו מיוצגת אינפורמציית האודיו במחשב). ממירים אלה ישפיעו על איכות ההקלטה. ממירי D/A הם ממירי יציאה שממירים סיגנל דיגיטלי לסיגנל אנלוגי- הם ישפיעו על איכות ההשמעה.

איכות הממירים היא המאפיין החשוב ביותר של כרטיס קול. ממירים איכותיים יותר יתנו סאונד צלול, עמוק, פאנצ’י ונאמן יותר למקור. ממירים טובים פחות יספקו עיוות, יחס אות לרעש גרוע, וסאונד עם פחות עומק וחדות.

כרטיסי קול שונים מפשרים רזולוציות המרה ועבודה שונות. לא נכנס כאן לעומקם של דברים בתחום, אך יש לשים לב שכרטיס הקול שאתם רוכשים מפשר עבודה ברזולוציה של לא פחות מ-96Khz ו-24 ביט. מומלץ במיוחד להימנע מכרטיסי קול שמאפשרים עבודה בתדר דגימה של 48Khz בלבד.

4. פרהאמפ ופאנטום

פרהאמפ הוא רכיב הכרחי באולפן למי שמעוניין להקליט מיקרופון. אומנם ניתן לרכוש פרהאמפ בנפרד מכרטיס הקול, אך בשלב ראשון כרטיס קול עם פרהאמפ מובנה יהווה יתרון.

רוב הפרהאמפים שבאים עם כרטיס הקול אינם מהאיכותיים ביותר אך בהחלט עשויים להספיק להקלטות אודיו ראשונות. כרטיס קול שמגיע עם פרהאמפ יספק בדרך כלל גם Fantom Power – מתח חשמלי של 48volt אשר נחוץ להקלטת מיקרופון קונדנסר.

5. ממשק מידי

ממשק המידי מאפשר תקשורת בין מקלדת שליטה וציוד מידי אחר לבין המחשב. ניתן כמובן לרכוש ממשק מידי בנפרד מכרטיס הקול, אולם כרטיס קול עם ממשק מידי הוא יתרון.

6. יציאת אוזניות

מומלץ מאד לרכוש כרטיס קול עם יציאת אוזניות אשר מוגברת בנפרד, גם אם הדבר מייקר קצת את המחיר.

7. קונטרולר ווליום

כרטיס קול עם כפתור ווליום פיזי ששולט על עוצמת היציאה יכול להיות שימושי מאד, ולחסוך לנו רכישה של קונטרולר נפרד כזה: מאד לא נוח לשלוט בעוצמה דרך המחשב.

הפיצ’רים הללו (פראמפ, מידי, יציאת אוזניות וכולי) ניתנים ברוב המקרים לרכישה בנפרד מכרטיס הקול, אך בדרך כלל כשהם נוספים לכרטיס הקול הדבר משתלם מאד מבחינה כספית!

8. יציבות ואמינות

כרטיס קול הוא רכיב מרכזי באולפן ועל כן חשוב במיוחד לרכוש כרטיס קול שיהיה יציב, נוח לתפעול, ואמין. דרייברים יציבים זה שם המשחק – אנחנו רוצים לעסוק ביצירת מוסיקה ולא בתפעול תקלות בכרטיס קול!

להלן מספר כרטיסי קול מומלצים לעבודה מקצועית באולפן