איך תבחר כרטיס קול מקצועי לאולפן שלך?

כרטיס קול מקצועי הוא מרכיב חשוב ביותר בכל אולפן הקלטות ביתי או מסחרי. ישנו מבחר גדול של כרטיסי קול להקלטה, שנבדלים זה מזה בכמה אופנים:

– אופן החיבור של כרטיס הקול למחשב- כרטיס קול חיצוני בחיבור USB, כרטיס קול חיצוני בחיבור Firewire, כרטיס קולמקצועי פנימי.
– מספר הכניסות והיציאות בכרטיס הקול
– הפיצ’רים השונים שיש לכרטיס: פראמפ, ממשק מידי, יציאת אוזניות, קונטרולר עוצמה ועוד.
– איכות הממירים

במאמר זה ננסה לעשות סדר בבלגן ונעזור לך לבחור כרטיס קול אולפני שיתאים לצרכים שלך.

מה תפקידו של כרטיס קול?

כרטיס קול אחראי על עיבוד הסאונד שנכנס ויוצא אל ומן המחשב, ועל המרת הסאונד מפורמט אנאלוגי לפורמט דיגיטלי (כניסות) ומפורמט דיגיטלי לסיגנל אנאלוגי (יציאות). ככל שמשתמשים ב-כרטיס קול איכותי יותר, עולה איכות ההמרה והעיבוד בהתאם, והסאונד שאנו שומעים או מקליטים הופך צלול יותר ופחות מעוות.

ברוב המקרים מומלץ לקנות מקלדת שליטה גדולה יותר של שלוש, ארבע או חמש אוקטבות. ההבדל במחיר בדרך כלל לא מאד גדול, כך שניתן לבחור על פי הצרכים האמיתיים שלך. מקלדת מידי של חמש אוקטבות מספיקה ברוב המקרים לרוב התפקידים והסיטואציות המוסיקליות. לקלידנים ופסנתרנים מומלץ לרכוש מקלדת שליטה הדומה לפסנתר עם שבע ורבע אוקטבות ושמונים ושמונה קלידים, על מנת שמקלדת השליטה לא תגביל את יכולות הנגינה שלהם.

ה-האם אני צריך כרטיס קול מקצועי?

כמעט כל מחשב מגיע עם כרטיס קול מובנה על גבי לוח האם שלו. האם כרטיס קול כזה מספיק לצורך עבודת אולפנית ויצירת מוסיקה? התשובה היא שלילית. כרטיס קול On-Board יניב סאונד באיכות ירודה שעשויה להתאים למשתמש הממוצע שמעוניין לשחק במשחקי מחשב ולהקשיב פה ושם למוסיקה ב-youtube אך לא ליצירת מוסיקה ברמה מספקת. כמו כן ב- כרטיס קול מובנה בלוח האם אין חיבורים מתאימים למיקרופונים מקצועיים, ואיכות ההקלטה תהיה ירודה ביותר. מי שמבקש להתחיל ליצור מוסיקה בתור תחביב שולי בלי להשקיע יותר מידי כסף ברכישת כרטיס קול, יכול להשתמש בשלב ראשון בכרטיס הקול המובנה, אם יוריד ויתקין את הדרייבר החינמי Asio4all שיעזור להתגבר על בעיית ה-Latency (השהייה) שנוצרת כאשר משתמשים ב-כרטיס קול מובנה.

השורה התחתונה: מי שרוצה ליצור מוסיקה באופן מקצועי צריך כרטיס קול מקצועי!

אז איזה כרטיס קול מקצועי לבחור?

ההיצע של כרטיסי קול מקצועיים גדל מאד בשנים האחרונות, וחשוב מאד שכל אחד יתאים את כרטיס הקול לצרכים שלו. הנה כמה מאפיינים אותם רצוי לקחת בחשבון לפני שבוחרים כרטיס קול מקצועי ליצירת מוסיקה:

1. אופן החיבור של כרטיס הקול למחשב: כרטיס קול פנימי מול כרטיס קול חיצוני
כרטיסי קול פנימיים בדרך כלל זולים יותר, ובאופן כללי אינם נופלים באיכות הסאונד מכרטיסי קול חיצוניים, אך הם נוחים פחות לעבודה אולפנית. אם מחשב האודיו שלכם הוא מחשב נייד, או אם אתם רוצים כרטיס קול שישמש אתכם גם בהופעות חיות אתם צריכים כרטיס קול חיצוני.

כרטיס קול חיצוני יכול להתחבר ב-USB או ב-Firewire. בגדול חיבור ה-Firewire נחשב איכותי יותר אבל שימו לב: לא בכל מחשב ישנו חיבור Firewire וגם אם ישנו אחד כזה, לצורך עבודת אודיו יש צורך בכרטיס Firewire איכותי- מומלץ כרטיס של חברת Texas Instruments. כרטיס קול עם מחובר Firewire בשילוב עם כרטיס Firewire לא איכותי יניב במקרים רבים תוצאות לא רצויות כמו רעשי לוואי, ניתוק תקשורת האודיו, קליקים, טיקים… הבנתם את הרעיון.

בשלב ראשון אם לא רוצים את הנוחות שב-כרטיס קול חיצוני בלי להסתבך יותר מידי- מומלץ לרכוש כרטיס קול חיצוני בחיבור USB

2. כמה כניסות ויציאות?
מספר הכניסות יקבע כמה כלים תוכל להקליט/לחבר למחשב בו זמנית. שתי יציאות הן הכרחיות לצורך חיבור לשני מוניטורים/רמקולים. כניסות ויציאות נוספות יאפשרו גמישות בחיבור אפקטים חיצוניים וסינטיסייזרים למחשב.

ליוצרי מוסיקה אלקטרונית, או ליוצרים אשר לא מתכוונים להקליט יותר משני כלים בו זמנית יספיק בדרך כלל כרטיס קול מקצועי סטנדרטי עם שתי כניסות ושתי יציאות. מי שמתכוון להתמקד בהקלטות לייב של כמה כלים במקביל יזדקק ל-כרטיס קול עם יותר כניסות.

3. ממירים ואיכות ההמרה
הרכיב החשוב ביותר ב-כרטיס קול אילו הממירים. על כל כניסה או יציאה של הכרטיס יושב ממיר
אשר אחראי על המרת סיגנל אנאלוגי בדיגיטלי ולהפך. ממירי A/D הם ממירי כניסה שממירים סיגנל אנאלוגי לסיגנל דיגיטלי (שבו מיוצגת אינפורמציית האודיו במחשב). ממירים אלה ישפיעו על איכות ההקלטה. ממירי D/A הם ממירי יציאה שממירים סיגנל דיגיטלי לסיגנל אנלוגי- הם ישפיעו על איכות ההשמעה.

איכות הממירים היא המאפיין החשוב ביותר של כרטיס קול. ממירים איכותיים יותר יתנו סאונד צלול, עמוק, פאנצ’י ונאמן יותר למקור. ממירים טובים פחות יספקו עיוות, יחס אות לרעש גרוע, וסאונד עם פחות עומק וחדות.

כרטיסי קול שונים מפשרים רזולוציות המרה ועבודה שונות. לא נכנס כאן לעומקם של דברים בתחום, אך יש לשים לב שכרטיס הקול שאתם רוכשים מפשר עבודה ברזולוציה של לא פחות מ-96Khz ו-24 ביט. מומלץ במיוחד להימנע מכרטיסי קול שמאפשרים עבודה בתדר דגימה של 48Khz בלבד.

4. פרהאמפ ופאנטום
פרהאמפ הוא רכיב הכרחי באולפן למי שמעוניין להקליט מיקרופון. אומנם ניתן לרכוש פרהאמפ בנפרד מכרטיס הקול, אך בשלב ראשון כרטיס קול עם פרהאמפ מובנה יהווה יתרון. רוב הפרהאמפים שבאים עם כרטיס הקול אינם מהאיכותיים ביותר אך בהחלט עשויים להספיק להקלטות אודיו ראשונות. כרטיס קול שמגיע עם פרהאמפ יספק בדרך כלל גם Fantom Power – מתח חשמלי של 48volt אשר נחוץ להקלטת מיקרופון קונדנסר.

5. ממשק מידי
ממשק המידי מאפשר תקשורת בין מקלדת שליטה וציוד מידי אחר לבין המחשב. ניתן כמובן לרכוש ממשק מידי בנפרד מכרטיס הקול, אולם כרטיס קול עם ממשק מידי הוא יתרון.

6. יציאת אוזניות
מומלץ מאד לרכוש כרטיס קול עם יציאת אוזניות אשר מוגברת בנפרד, גם אם הדבר מייקר קצת את המחיר.

7. קונטרולר ווליום
כרטיס קול עם כפתור ווליום פיזי ששולט על עוצמת היציאה יכול להיות שימושי מאד, ולחסוך לנו רכישה של קונטרולר נפרד כזה: מאד לא נוח לשלוט בעוצמה דרך המחשב.

הפיצ’רים הללו (פראמפ, מידי, יציאת אוזניות וכולי) ניתנים ברוב המקרים לרכישה בנפרד מכרטיס הקול, אך בדרך כלל כשהם נוספים לכרטיס הקול הדבר משתלם מאד מבחינה כספית!

8. יציבות ואמינות
כרטיס קול הוא רכיב מרכזי באולפן ועל כן חשוב במיוחד לרכוש כרטיס קול שיהיה יציב, נוח לתפעול, ואמין. דרייברים יציבים זה שם המשחק – אנחנו רוצים לעסוק ביצירת מוסיקה ולא בתפעול תקלות בכרטיס קול!

 

הכתבה באדיבות מגזין LFO